Co je RPG Aliance

O co nám jde? Kdo jsme? Co řešíme? Proč to děláme? Co z toho máme?

To a mnoho dalšího, na co zazněly otázky je zodpovězeno na tomto místě. Máme připravených několik samostatných článků, které se snaží odpovědět na výše položené otázky.

  1. Myšlenková mapa témat RPG Aliance - o čem že to bylo, je a bude = začátek "konce"
  2. Kdo se zapojil - kdo to táhne s námi

RPG Aliance chce být nárazníkovým pásem, seznamovacím ohněm, třecí plochou pro všemožné fantasy servery.

Jsme skupina lidí, kteří chtějí českou RPG komunitu (vyskytující se mimojiné na serverech s online rolovým hraním nebo komunikací) posunout o kus dál. Buď  jen seznámit mezi sebou navzájem, uspořádat společné akce, vytvořit něco unikátního, přátelsky smýšlejícího, nebo jen obnovit aktivitu na scéně jako takovou.

Používaný název je buď RPG Aliance, nebo r.p.g.a! (zkratka), vznikly jsme částečně i z popudu upadající kvality programu na Pragoconu / PragoFFestu zaměřeného na rolové hraní a menšího počtu návštěvníků, kteří by tam za kvalitním programem přijeli. Způsobeno to bylo různými vlivy, ať už fejsbůk, nebo přesun času do zkouškového. I my chceme, aby tam naši kamarádi byli s námi. Více v článku o založení RPG Aliance.

Začali jsme tedy jako programová linie na PragoFFestu se zaměřením na české online komunitní servery zabývající se tématikou rolových her. Organizačně tvoří RPGA lidé ze serverů aragorn.cz a dracidoupe.cz. Zapojují se i další.

RPG Aliance na PragoFFestu

Nechceme nahradit zavedené linie jako je FutureCon, MaelströM či Fantasy & History. Nechceme ani suplovat linie vlastních rodných serverů. Chceme být společným prvkem, jenž by mohl být iniciátorem pro zjednodušení kontaktování zúčastněných stran. Doplňujeme se s tématicky rozsáhlými liniemi, přesahujeme či občas kontrujeme zajímavějším obsahem ve spojení s lidmi, přáteli, skupinami - komunitami. Náš program byl na PragoFFestu orientovaný obecně i komunitně, detailně i obecně.

PragoFFest 2013

Jedna místnost přednášek a druhá jako základna pro rolové hry, to vše po celé čtyři dny. Přednášky měly široké zaměření od tradičních o RPG hrách, larpech (tento rok mělo silné zastoupení postapo), nově bylo mnoho přednášek o kontroverzních tématech (viz mapa pořadů, část ZLO) a samozřejmě různé zajímavosti z oblasti fantazy. Pod zastřešením RPG Aliance proběhly i srazy serverů Andor, Aragorn, Dark Age a Dracidoupe.cz a jejich uživatelů. Herna taktéž fungovala perfektně, stejně jako předchozí rok.

PragoFFest 2012

Místnosti s přednáškami a workshopy či promítáním byly dvě, jedna zaměřena na širokou veřejnost (nové systémy, hry, techniky, chytlavá témata), druhá více komunitně s obsah nejen pro vlastní členy, s tvorbou a další činností - viz mapa pořadů. Třetí místností bylo zázemí pro vypravěče "rolových" dobrodružství, figurkové hráče a deskovkové hry, což byl skvělý krok.

Na PragoFFest 2012 jsme tedy připravili tyto tři místnosti:

  • RPGA - Herna - místnost se zázemím pro otevřené hraní dobrodružství, one-shotů, rolových her, ale zároveň obsahující unikátní deskové hry
  • RPGA - Essence - detailněji a do hloubky orientovaná, zároveň i komunitně a srazově smýšlející místnost s programem tomu odpovídajícím
  • RPGA - Public - pro širokou veřejnost, ale zároveň s důrazem na pochopení pro laiky, případně pro témata, která se RPGA dotýkají a jsou natolik zajímavá, že si zaslouží místo ve více veřejném prostoru

Tolik k tomu, co byla a je RPG Aliance. Můžete se přesvědčit, že RPG Aliance má co nabídnout i teď. Všem, bez rozdílu. A přesto - nejlepší je to mít v srdci, cítit to tak, chovat se tak, řídit se tím. Bez přemýšlení. Niterně. Nebát se podat ruku kolegům.